Internet stacjonarny do domu

Jaki internet stacjonarny możemy wybrać do użytku domowego?

Odnośnie internetu stacjonarnego nie ma wątpliwości, że ma pewne zalety, które decydują o tym, że warto się na niego pokusić. Zdecydowanie to co nas skłania do korzystania z takiej opcji to stabilność łącza czy też brak limitu transferu danych. To dobra opcja dla tych, którzy mają postawiony w domu swój serwer lub po prostu chcą korzystać z telefonu VoIP. Jeżeli chcesz stworzyć w swoim domu lub biurze sieć lokalną będzie to najlepsze rozwiązanie i żaden internet mobilny nie zastąpi stałego łącza.

Coraz większe wymagania użytkowników sprawiają, że operatorzy oferują dostęp do internetu o coraz większej przepustowości w coraz niższych cenach. Jednak  w naszym zestawieniu nie zajmiemy się ceną, a właśnie prędkością jaką średnio osiągają użytkownicy danych operatorów.

Jak widać na powyższych wykresach najlepiej co do prędkości wysyłania i pobierania sprawdza się INEA, jednak wygrywa nieznacznie z operatorem TOYA tylko o kilka kilobajtów. W żadnym stopniu nie chcę oczywiście promować tego operatora jednak sama oferta też nie jest odstraszająca i ma wiele korzystnych wariantów.

INEA oferuje prędkość nawet do 1000 Mb/s według ich oferty jednak realnie ta prędkość nie jest aż tak wysoka. Operator INEA oferuje nam darmowe 4 miesiące w każdym wariancie i niską cenę po tym okresie. Pakiet internet 50 to tylko 49,90 zł po okresie darmowym. INEA nie pobiera żadnych opłat aktywacyjnych i za sprzęt.

TOYA oferuje na pakiet TOYAnet 6 za niższą kwotę, w tym wypadku 30,50 zł, jednak w INEA jest darmowy INEA HOTSPOT WiFi czego niestety nie ma operator TOYA. Za tego typu dodatek musimy zapłacić 4,99 zł brutto. Obydwaj oferują nam wszystkie standardowe usługi, w tym internet, telewizję i telefon stacjonarny.

UPC to dużo niższy średni transfer, ping i cena niestety nie zadowala. Za Fiber Power 60 z prędkością pobierania do 60 Mb/s i wysyłania do 6 Mb/s musimy zapłacić 49 zł mimo niskiej górnej granicy prędkości. UPC udostępnia nam 1 publiczny adres IP co jest zdecydowanie na plus i konto na serwerze www jednak tylko 300 MB

Średni ping

Biorąc pod uwagę sam ping na pierwszym miejscu jest TOYA ze średnim pingiem tylko 16 ms, drugie miejsce to 17 ms, a trzecie i ostatnie miejsce na podium należy do UPC z wynikiem 21 ms.

Ten parametr to zdecydowanie ważny element dla graczy, firm etc. i właśnie dla tej grupy najlepszy wybór to INEA lub TOYA chociaż UPC też nie odbiega bardzo od czołówki pod tym względem.

Cennik ofert internetu stacjonarnego – pakiety podstawowe

Operator
Nazwa pakietuDownlaodUploadAbonamentOkres umowySzczegóły oferty

INTERNET 100

do 100 Mb/s

do 10 Mb/s

49,90 PLN

24 miesiące

Sprawdź

Fiber Power 60

do 60 Mb/s

do 6 Mb/s

49,00 PLN

24 miesiące

Sprawdź

Internet 30 Mb/s

do 30 Mb/s

do 1,3 Mb/s

39,90 PLN

24 miesiące

Sprawdź

INTERNET 60

do 60 Mb/s

do 10 Mb/s

49,90 PLN

24 miesiące

Sprawdź

TOYAnet 100

do 100 Mb/s

do 15 Mb/s

49.90 PLN

24 miesiące

Sprawdź

Internet 60 Mb/s

do 30 Mb/s

do 2 Mb/s

39,00 PLN

24 miesiące

Sprawdź

NETIA

netia-internet-dla-studenta

Netia oferuje wysoką jakość internetu domowego w dobrej cenie. Przez pierwsze trzy miesiące korzystania z usługi płacimy jedynie 1zł. Router Wifi jest darmowy, natomiast opłata aktywacyjna to jednorazowy koszt 29 zł. Przy umowie na 24 miesiące, otrzymujemy 2 miesiące korzystania z internetu za 0 zł. W podstawowym pakiecie internetowym Netia, mamy aż 100 Mb/s prędkości Internetu! Dodatkowo w prezencie otrzymujemy pakiet HBO za złotówkę przez pierwszy miesiąc. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu internet + telewizja za kwotę 69,90 zł. W takim przypadku otrzymujemy ponad 209 kanałów, w tym 117 w jakości HD!

Czytaj więcej o Netia Zamów Online (Sprawdź promocje na stronie) i zyskaj więcej

Plusy
 • konkurencyjne ceny
 • szybka pomoc techniczna
 • stabilność łącza
Minusy
 • mało intuicyjna strona internetowa

UPC

Internet UPC z umową na 24 miesiące oferuje nam prędkości od 60 do 250 Mb/s. W swojej ofercie UPC oferuje możliwość skorzystania z bezpłatnego dodatku 29 kanałów telewizyjnych. Internet stacjonarny tego dystrybutora oferuje darmowy router Wifi oraz możliwość dowolnego terminu instalacji internetu a jej koszt to jedynie 1zł! Dla bardziej wymagających UPC oferuje Internet z transferem aż 500 Mb/s! Rozwiązanie z tym transferem danych koszt 89 zł miesięcznie, dodatkowo dostawca oferuje jeden publiczny adres IP.

Czytaj więcej o UPC Zamów Online (Sprawdź promocje na stronie) i zyskaj więcej

Plusy
 • Internetowe biuro obsługi
 • miła obsługa klienta
 • niskie pingi
Minusy
 • brak darmowego okresu próbnego

VECTRA

Podstawowy pakiet od Vectry kosztuje tylko 39,90 zł. Dodatkowo otrzymujemy, aż 88 kanałów telewizyjnych w pakiecie. Największa możliwa prędkość oferowana przez Vectrę to 150 Mb/s w cenie 59,90 zł miesięcznie. Za dopłatą 10 zł możemy liczyć na dodatkową telewizję, a w niej 162 kanały oraz 59 w jakości HD! W obecnej chwili pakiet internetowy Vectra 150 Mb/s kosztuje jest w promocyjnej cenie 49,90 zł miesięcznie. Dodatkowo, możemy otrzymać do 10 zł zniżki za wyrażenie zgód np. na otrzymywanie faktury elektronicznej. Umowa podpisywana jest bez zobowiązań, więc w każdej chwili możemy wycofać się z korzystania usługi. Zobacz regulamin promocji.

Zamów Online (Sprawdź promocje na stronie) i zyskaj więcej
Plusy
 • duża ilość kanałów telewizyjnych w pakiecie
 • możliwość podpisania umowy bez zobowiązań
 • zniżki do 10 zł
Minusy
 • tylko 150 Mb/s prędkości

INEA

inea-internet

Internet stacjonarny tego dostawcy oferuje, aż 60 Mb/s prędkości. Transfer danych jest nielimitowany, a dodatkowo otrzymujemy 4 miesiące darmowego użytkowania pakietu oraz miesięczny dostęp do HBO za darmo. Dostęp do Wifi jest całkowicie bezpłatny, dzięki czemu wszyscy domownicy mogą korzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu w całym domu. Aktywacja internetu domowego od INEA również jest darmowa. W usługach tego dystrybutora, możemy znaleźć telewizję, internet oraz telefon. Najszybszy oferowany internet domowy oferuje prędkość do 1000 Mb/s! Cena za tę usługę to 119,90 zł.

Zamów Online (Sprawdź promocje na stronie) i zyskaj więcej
Plusy
 • 4 miesiące darmowego użytkowania
 • darmowa aktywacja
 • prędkość do 1 Gb/s!
Minusy
 • dodatkowe opłaty

TOYA

Internet domowy TOYA oferuje dobrą cenę w stosunku do jakości świadczonych usług. W cenie internetu stacjonarnego INEA, w pakiecie tego dostawcy otrzymujemy prawie dwa razy większą prędkość! W tym przypadku za aktywację usługi zapłacimy jedynie 9,90 zł. W pakiecie podstawowym przedsiębiorca oferuje jedynie sam internet domowy. Możemy również zdecydować się na telewizję oraz telefonię. Największa prędkość internetu oferowana przez tego dystrybutora to 600 Mb/s. Natomiast w zdecydowanej większości przypadków możliwa jest aktywacja pakietu 250 Mb/s. Koszt takiego rozwiązania to odpowiednio 79,90 zł oraz 64,90 zł.

Plusy
 • dobry stosunek jakości do ceny
 • this
 • famous dialoge
Minusy
 • opłata aktywacyjna

Jaki internet wybrać? – Internet mobilny czy stacjonarny.

Według badań nt. korzystania z  Internetu mobilnego przez użytkowników, większość z nich korzysta z niego w swoim domu. Więc jeśli Internet w telefonie jest dla Ciebie wystarczający gdy jesteś poza domem, nie wybieraj modemu typowo mobilnego do swojego mieszkania.

Są trzy rodzaje modemów internetowych: stacjonarny modem z wbudowanym routerem, przenośny klucz USB lub  router. Najlepsze do korzystania z Internetu poza swoim domem są routery mobilne. Jeśli jednak przez większość czasu zamierzasz korzystać z Internetu w swoim domu, wybierz router stacjonarny. Bez problemu podłączysz go do sieci LAN i zasilania. Dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się zużyciem akumulatora.

Decydując się na Internet stacjonarny, otrzymujemy o wiele większe prędkości. Natomiast w przypadku Internetu LTE stacja bazowa posiada ograniczoną pojemność, która współdzielona jest przez inne urządzenia korzystające z sieci. W tym przypadku Operator nie gwarantuje stałej prędkości dostępu do Internetu, a jego jakość może się wahać w zależności od zużycia sieci przez innych użytkowników.

Jeśli nadal zastanawiasz się, który internet jest najlepszy zobacz artykuł: Jaki internet wybrać?


Czym różni się Internet stacjonarny od mobilnego? 

Przede wszystkim Internet domowy nie posiada limitu transferu danych. Natomiast podczas korzystania z internetu mobilnego Operator ogranicza prędkość korzystania z nielimitowanego transferu po przekroczeniu określonej transmisji danych.

Internet stacjonarny pozwala na korzystanie ze stałej określonej przez Operatora prędkości. W przypadku Internetu mobilnego, szybkość może być uzależniona od odległości urządzenia od nadajnika, warunków atmosferycznych, rodzaju i jakości modemu, zabudowania terenu czy bieżącego obciążenia sieci.

Mimo znaczących różnic, oba rozwiązania posiadają swoje zalety. Jednak LTE jako alternatywa dla internetu kablowego to niezbyt dobry pomysł. Jeśli nie zamierzamy korzystać z dostępu do sieci poza domem, bardziej korzystną i mniej awaryjną opcją jest stałe łącze internetowe, które możemy rozdzielić przez modem.

speedtestplay


Jak najlepiej wybrać internet stacjonarny? 

Internet w pakiecie
Dowiedz się czy Twój operator komórkowy oferuje możliwość połączenia abonamentu na telefon z internetem. Obecnie istnieje wiele pakietów z Internetem.
Internet LTE czy stacjonarny?
Sprawdź ile danych wykorzystujesz miesięcznie. W pakietach internetu mobilnego, możesz znaleźć przyzwoite oferty z dobrym transferem danych. Zazwyczaj jest to 100 GB, które może w zupełności wystarczyć.
Wypróbuj darmowe startery
Większość dostawców oferuje korzystanie ze swoich usług na próbę. Dzięki temu możesz sprawdzić, który Internet najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Zobacz przydatne artykuły:

Obejrzyj film na youtube, aby do wiedzieć się więcej jaki internet do domu wybrać:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

9 komentarzy do wpisu „Internet stacjonarny do domu”

 1. Ja wybrałem ofertę z Netii. Korzystam z pakietu internet + telewizja za 69,90 zł i uważam, że to uczciwa kwota. Nie mam żadnych zastrzeżeń, wszystko działa sprawnie.

  • Moi rodzice wykupili sobie ten pakiet i chodzi im wszystko dobrze. Z tego co wiem mama trochę skarżyła się na internet, że czasem wieczorem zamula.

 2. mam wykupiony internet z UPC Fiber Power 60. Wszytko działa bez zastrzeżeń. Miałem na początku wątpliwości, ale po szczegółowej analizie doszedłem do wniosku,że warto zaryzykować i się nie zawiodłem.

 3. Ja również mam internet z Netii. Powiem tak – jestem zadowolona, nie zacina, cena dobra, ale czasem gdy jest zła pogoda, to zaczyna mulić.

 4. Obecnie korzystam z UPC i najtańszy pakiet oferuje prędkość 150Mb na sekundę. Sprawdzałem testem i rzeczywiście tyle wyciąga, masakra! Najtańsza opcja, a tak szybko działa, ciężko o lepszą ofertę.

 5. Ciężki wybór, mógłby ktoś doradzić który internet będzie dla mnie lepszy? Czasem lubię oglądać filmy, ale zwykle potrzebuję internetu do komunikacji i wyszukiwania informacji w sieci. Nie wiem czy LTE będzie dobre dla mnie?

 6. Pewne połączenie z internetem tojest to czego potrzebuję, szczególnie dobre jest dla mnie to, że nie mogę korzystać i z kabla i z wifi w domu. Obecnie używam internetu z multimedia, a przed przeprowadzką miałem vectre. Obie dość dobre jeśli chodzi o internet.

Dodaj komentarz