Jak sprawdzić szybkość internetu? Test łącza online

Zastanawiasz się jaka jest prędkość internetu? Chcesz sprawdzić szybkość internetu? Wykonaj speed test Twojego łącza!

Aplikacja dokonuje pomiaru prędkości internetu z kilku niezależnych lokalizacji. Aby wyeliminować granicę błędu pomiarowego, test wykonywany jest na podstawie lokalizacji Użytkownika oraz aktualnego obciążenia serwerów speedtest. Aplikacja pozwala na dokonanie trzech rodzajów pomiaru:

-prędkości internetu – prędkość pobierania danych (download)
-prędkości internetu – prędkość wysyłania danych (upload)
-ping (opóźnienie) – wartość informująca o czasie opóźnień podczas przesyłania danych

 

Sprawdź prędkość Internetu:

 

Sprawdzanie szybkości internetu – Jak sprawdzić prędkość internetu?

Internet to ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, który w znaczny sposób umożliwia nam wykonywanie wielu codziennych czynności- płacenie rachunków, robienie zakupów online, rozmowa z przyjaciółmi. Bardzo często zdarza się, że gramy w gry online, a także pobieramy dane lub wysyłamy je naszym znajomym. Niezależnie od przeznaczenia, powinniśmy zadbać o to, aby wybrać odpowiedniego dostawce internetu. Istotne jest, aby zwracać uwagę na prędkość naszego połączenia. Sprawdź szybkość internetu za pomocą Speed testu, dostępnego na naszej witrynie.

Co to znaczy, że internet jest szybki?

Prędkość naszego internetu jest dość istotna, tym bardziej jeśli jesteśmy osobami regularnie korzystającymi z zasobów sieci. Najczęściej prędkość internetu składa się na trzy istotne czynniki: opóźnienie, prędkość pobierania, a także prędkość wysyłania. Im są one wyższe, tym lepiej dla nas. Dla osób grających w gry najważniejszy będzie czas opóźnienia, jednakże dla tych, którzy pobierają dużą ilość danych najbardziej istotna okaże się prędkość pobierania danych. Natomiast Ci, co wysyłają pliki swoim znajomym, zwrócą szczególną uwagę na prędkość wysyłania danych.

Co oznaczają wartości wyświetlające się po sprawdzeniu prędkości internetu?

Wykonując test prędkości internetu na naszej witrynie, zauważamy trzy istotne wartości, dzięki którym jesteśmy w stanie ocenić prędkość naszego internetu. Jest to „Ping”, „Download” i „Upload”. Aby móc odpowiednio zinterpretować te liczby, powinniśmy wiedzieć co dokładnie oznaczają. Warto pamiętać, że możemy również, dla naszej orientacji, sprawdzić prędkość internetu mobilnego LTE.

Ping– skrót od Packet Internet Groper, jest to narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu jesteśmy w stanie sprawdzić łączność pomiędzy dwoma węzłami lub urządzeniami w sieci. Upraszczając, jest to wartość, która informuje nas o czasie opóźnień podczas przesyłania danych. Najczęściej zwracają na niego uwagę gracze komputerowi. Jest to bardzo istotne w dynamicznych produkcjach, gdzie milisekundy mogą decydować o naszej wygranej lub przegranej. Nie da się ukryć, że w takich przypadkach osoby z lepszym połączeniem internetowym, mają dużą przewagę nad pozostałymi. Co ważne, Ping określa również dostępność sieciową, dzięki czemu mamy informacje o tym czy komputer hosta, do którego dany użytkownik stara się dotrzeć, naprawdę działa. Powszechnie używany jest do sprawdzania błędów w sieci. Aby lepiej zrozumieć jak istotny jest Ping warto przytoczyć odpowiedni przykład. Jeśli Twój Ping wynosi dokładnie 100 ms (milisekund), oznacza to, że właśnie tyle czasu potrzebuje Twój komputer, aby odpowiedzieć na zapytanie pochodzące z innego komputera. Najłatwiej wyjaśnić jest to na przykładzie gry komputerowej. Posiadanie pingu 100 ms oznacza, że widzimy zdarzenia w grze 100 ms (milisekund) po czasie ich rzeczywistego zajścia. Tak więc im on jest niższy, tym lepiej. Teraz już wiecie, jak istotna jest to dla nas informacje. 

Warto również wspomnieć o tym, że na wielkość Pingu może wpływać kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę: uszkodzone lub źle podłączone przewody, stary lub zepsuty router, zakłócenia WiFi (im bliżej routera tym lepiej dla nas) a także duża ilość aplikacji, które działają w tle, gdyż każdy program, który korzysta z internetu, wciąż pobiera dane, obciążając tym samym łącze.

Download- (z ang. pobierać) informuje nas o tym, z jaką prędkością dane mogą być odbierane przez sieć. Tempo pobierania podawane jest w jednostce bit na sekundę, kilobit na sekundę, a także megabit na sekundę. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które pobierają z internetu dużych rozmiarów pliki. W tym przypadku, im wartość jest wyższa, tym lepiej. Co ciekawe, aby łącze internetowe było szerokopasmowe, to Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ustalił, że prędkość transmisji musi wynosić co najmniej 2048 kilobitów na sekundę. Aby lepiej uświadomić jak interpretować wartość „download”, konieczne będzie dobranie odpowiedniego przykładu. Załóżmy, że Twój plik pobiera się z prędkością 100 Mbit/s (megabitów na sekundę), natomiast u Twojego znajomego wartość ta wynosi 200 Mbit/s. Przeliczając to na odpowiednie jednostki MB/s (megabajty na sekunde), co można zrobić za pomocą specjalnych kalkulatorów na internecie, u nas w ciągu sekundy pobierze się 12,5 mb. Jeśli chodzi o naszego znajomego wartość ta wynosi 25 mb, co oznacza, że prędkość pobierania w naszym przypadku jest aż o połowę niższa.

Upload- możemy to uznać za proces przeciwny do pobierania danych (download’u). Polega on na wysyłaniu plików lub innych danych do serwera bądź komputera, należącego do innego użytkownika. Przepustowość tego kanału mierzy się w bitach na sekundę i jednostkach wielokrotnych. Ustala ilość danych, jakie użytkownik może przesłać w ciągu określonego czasu. W tym przypadku zasada interpretowania tych wartości jest podobna, jak przy pobieraniu (download). Im dana wartość jest wyższa, tym wysyłanie plików do innych serwerów lub komputerów będzie szybsze. Co ważne, tempo wysyłania ma również wpływ na odbiór danych, gdyż informacje, które są odbierane w protokołach transmisji TCP, muszą zostać zatwierdzone przez kanał wysyłki. 

Należy pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać prędkość naszego internetu. W wyniku różnych błędów u dostawcy możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że płacimy za usługi normalną cenę, a szybkość połączenia jest zdecydowanie niższa. W przypadku kiedy dostawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, mamy prawdo do wypowiedzenia umowy. Jest to istotne, gdyż notoryczne upominanie się o zwrócenie prawidłowej prędkości internetu może okazać się irytujące.

Click to rate this post!
[Total: 40 Average: 3.9]

8 komentarzy do “Jak sprawdzić szybkość internetu? Test łącza online”

  1. Fajnie,że można sprawdzić szybkość internetu w jednym miejscu, sprawdzałam z innymi stronami i wyniki są zbliżone, także polecam ten test 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz