Jak przyśpieszyć internet? 3 sprawdzone sposoby

Szybki dostęp do internetu to w dzisiejszych czasach standard. Nie zawsze jednak realny transfer odpowiada temu, co obiecuje dostawca – np. mamy łącze o prędkości pobierania do 100 Mb/s, a korzystamy tylko z 30 Mb/s. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne, jednakże sami możemy zadbać o to, aby mieć szybszy internet. Jak to zrobić? Oto 3 skuteczne sposoby.

Po pierwsze – sprawdź router

Rynek routerów zmienia się niczym w kalejdoskopie. Na początek warto zatem sprawdzić czy posiadany przez nas model – mówiąc delikatnie – nie trąci myszką. Jeśli jest przestarzały, to ma problem z obsługiwaniem sieci. Nowoczesne modele odznaczają się znacznie większym stopniem funkcjonalności, są szybsze i przystosowane do pracy na różnych częstotliwościach.

Kolejna sprawa to ustawienie urządzenia. Najlepiej, jeżeli znajduje się ono na wysokiej półce na środku pomieszczenia, ale rzecz jasna trzeba mieć na względzie parę przesłanek takich jak np. wielkość pokoju, materiał użyty do wykonania ścian etc. Nie bez znaczenia jest też liczba urządzeń korzystających z jednego łącza. I jeszcze jedno – zabezpiecz router hasłem i wprowadź ograniczenia, dzięki którym urządzenie nie będzie wyłapywać zbędnych sygnałów.

Przydatne linki:

Ranking internetu LTE – wybierz najlepszego dostawce internetu aby przyśpieszyć internet.

Ranking internetu stacjonarnego do domu

Google Chrome

Jak przyśpieszyć internet – kilka porad.

Po drugie – znajdź właściwy kanał

Warto przypomnieć, iż router Wi-Fi ma kanały. Niby drobiazg, ale ważny – i nie każdy bierze go pod uwagę. A to błąd, ponieważ zmiana kanału może się okazać istnym strzałem w dziesiątkę. Wybór kanału to indywidualna sprawa – tego właściwego należy szukać metodą prób i błędów. Gdy kanał jest źle ustawiony, Twój internet spowalnia – to efekt zakłóceń spowodowanych innymi sygnałami.

Po trzecie  – odciąż komputer

Bywa, że komputer jest przeciążony, a jego moc obliczeniowa za mała. Sprawdź, jakiej pojemności RAM posiadasz. Zapewne trzeba trochę tej pamięci dołożyć. Poza tym praca komputera jest spowalniana m.in. przez rozmaite aplikacje czy wirusy. Zbyt dużo otwartych jednocześnie stron, sporo „chodzących” w tle programów czy nawet niewłaściwa przeglądarka – i problem gotowy. Konieczne jest zatem wprowadzenie stosownej blokady, np. w postaci firewalla.

Click to rate this post!
[Total: 21 Average: 1.6]

7 komentarzy do wpisu „Jak przyśpieszyć internet? 3 sprawdzone sposoby”

 1. Jakiś czas temu, nagle zacząłem mieć słaby internet, przerywał, zacinał, wyłączał się…Porażka ;/ Byłem pewien,że to wina sieci, ale nie! Szukałem przyczyny bardzo długo, aż w końcu sprawdziłem router i okazało się, że to on był wszystkiemu winien. Po wymianie, wszystko wróciło do normy. 🙂

  Odpowiedz
 2. Również uważam, że wiele problemów może przysporzyć źle dobrany router, albo miejsce w którym się znajduje. Miałam kiedyś podobne problem, ale na szczęście szybko się z nim uporałem. Pozdr!

  Odpowiedz
 3. U mnie ostatnio coś strasznie zacina internet. Sprawdzałam router i wszystko ok. Może faktycznie problem jest w tym, że mam za bardzo obciążany komputer. Myślicie, że sformatowanie komputera może coś wskórać?

  Odpowiedz
  • Radziłbym poprosić jakąś ogarniętą znajomą osobę, żeby oceniła czy komputer zachowuje się normalnie. Dość łatwo można wykryć jak jest zamulony albo zawirusowany, jeśli ma się trochę obycia z kompem, a z tego co mówisz to raczej nie masz.

   Odpowiedz
 4. Zastanawia mnie jak można wybrać właściwy kanał? Do tej pory internet przez wifi działał mi czasem dobrze, a czasem był wolny. Liczę, że to pomoże.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz