Technologia 4G LTE

Kiedy szukamy nowego telefonu, może się okazać, że istnieje wiele akronimów do wyboru między GSM, CDMA, LTE i WiMax. Łatwiej jest skupić się na różnicach tylko w sieciach, ponieważ odnoszą się bezpośrednio do nas. „G” w 4G oznacza generację, gdyż 4G jest czwartą generacją technologii mobilnej transmisji danych. Została ona tak zdefiniowana przez sektor radiowy Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU-R). Z kolei LTE to skrót od „Long Term Evolution” i bardziej odnosi się do idei poprawy prędkości bezprzewodowych łączy szerokopasmowych w celu zaspokojenia rosnącego popytu.


Co to jest 3G?

Sieci 3G zastąpiły system 2G, protokół sieciowy, który pozwolił tylko na podstawowe funkcjonowanie komórki. Warto pamiętać, że sieć 2G obsługuje połączenia telefoniczne, niewielkie ilości danych w protokole o nazwie MMS i podstawowe wiadomości tekstowe. Z kolei 3G umożliwia przegląd standardowych stron HTML, oglądanie filmów i słuchanie muzyki.


Co to jest 4G?

Standardy łączności 4G zostały wprowadzone w marcu 2008 roku. Określone zostały standardy prędkości i połączeń. Jeśli chodzi o urządzenia przenośne, np. tablety i smartfony, prędkość połączenia powinna wynosić co najmniej 100 megabitów na sekundę, a dla bardziej stacjonarnych zastosowań, np. mobilnych hotspotów, co najmniej 1 gigabit na sekundę. Kiedy ogłaszano takie standardy, prędkości były niespotykane w praktycznym świecie, ponieważ były traktowane jako cel dla twórców technologii i oznaczał znaczący skok w stosunku do obowiązującej wówczas technologii.


Czym jest LTE?

Nie jest to tak bardzo technologia, co ścieżka, pozwalająca osiągnąć 4G. Obecnie LTE może być oznaczona jako 4G, jeśli zapewnia znaczącą poprawę w stosunku do technologii 3G. Natychmiast sieci zaczęły reklamować swoje połączenia jako 4G LTE.

Szybkość

Tak więc zasadnicze pytanie brzmi, czy czujemy różnicę między sieciami 4G a LTE. Czy szybkość ładowania strony albo pobierania danej aplikacji na urządzeniu przenośnym jest rzeczywiście o wiele większa, jeśli mamy wbudowaną technologię LTE. Prawdopodobnie nie, chyba że mieszkamy w mieście. Podczas gdy, różnica między wolniejszymi sieciami 3G i nowymi 4G jest rzeczywiście zauważalna, wiele sieci 4G i „true 4G” ma prędkości pobierania i wysyłania, które są prawie jednakowe. Uruchomienie LTE-A zaczyna mieć stopniowo znaczenie, ale my możemy na razie aż tak tego odczuwać. Na razie LTE-A to najszybsze połączenie, które jest dostępne dla sieci bezprzewodowych.

Wymagane zasoby

Tworzenie łączności 4G wymaga dwóch komponentów: sieci, która może obsługiwać niezbędne urządzenia i urządzenia, które pozwala łączyć się z tą siecią i pobierać dane z odpowiednio dużą prędkością. Tylko dlatego, że telefon oferuje połączenie 4G LTE nie oznacza od razu, że możemy uzyskać żądaną prędkość.

Najpierw sprzedawano telefony, które miały możliwości, by osiągnąć pożądaną prędkość LTE, a dopiero później zaczęto wdrażać tę usługę w ograniczonej skali. Natomiast teraz usługa LTE jest dość rozpowszechniona i nie będziemy mieć większego problemu, jeśli mieszkamy w dużym mieście. Warto też sprawdzić wcześniej, czy w obszarze, w mieszkamy i pracujemy, rzeczywiście, operator oferuje taką usługę. Warto również przeczytać o technologii 5G.


Mapa zasięgu 4G LTE

mapa zasięgu lte

Zobacz też: ranking internetu LTE.

ocena-ranking-lte

Sprawdź test Internetu LTE i sprawdź, który najlepiej wybrać:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

2 komentarze do “Technologia 4G LTE”

  1. Odkąd weszło 4G LTE do Polski, to wszystkie urządzenia mobilne nagle nabrały dużo więcej mocy jeśli chodzi o internet. Można spokojnie oglądać nawet streamy na żywo, co wcześniej było ciężkie lub nawet niewykonalne.

    Odpowiedz
  2. Teraz każdy szuka 4G jak to tylko możliwe, bo oglądanie filmów na telefonie w super rozdzielczości jest możliwe bez zacinek tylko na takim internecie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz