Technologia 5G – Co to jest, kiedy wejdzie. Wszystko co powinieneś wiedzieć

Coraz więcej firm inwestuje obecnie w nowy bezprzewodowy standard sieci mobilnej – 5G. Szef Deutsche Telkom ogłosił ponadto, iż Polska będzie jednym z pierwszych państw z technologią 5G. Komisja Europejska założyła, że do 2020 roku co najmniej jedno miasto każdego państwa członkowskiego UE będzie objęte szybką siecią nowej generacji. Co to więc oznacza? Dla użytkownika, to, że jeszcze szybszy internet zbliża się do nas wielkimi krokami.


Czym jest technologia 5G?

5G to po prostu piąta generacja. Odnosi się do najnowszego mobilnego standardu sieci bezprzewodowej opartej na technologii szerokopasmowej IEEE 802.11ac, chociaż formalny standard dla sieci 5G nie został jeszcze formalnie ustalony.

Poprzednie generacje sieci były przełomami w szybkości przesyłania danych. Technologia 4G jest około pięć razy szybsza niż 3G, zapewniając maksymalną prędkość pobierania na poziomie 100 Mb/s.

Połączenie 5G ma być około trzy razy szybsze niż 4G, zapewniając transmisję na minimalnym poziomie 450 Mb/s aż do 10.000 Mb/s.

 


Aby uznać sieć za będącą piątej generacji, musi spełniać większość z poniższych kryteriów:

5g lte

Massive MIMO: sieć posiada punkt nadawczy z wieloma antenami obsługującymi wielu użytkowników. Musi mieć określoną, wysoką wydajność.
3DBF: Dziesiątki anten wysyłają sygnały kierunkowe w zakresach fal milimetrowych.
Priorytetowanie działania urządzeń w zależności od ich funkcji, np. pierwszeństwo dla kontroli lotów i innych krytycznych usług.
Wirtualizacja bezprzewodowej sieci, dzięki której wirtualni operatorzy będą mogli działać jeszcze sprawniej.
Li-Fi: wysyłanie danych metodą światłowodową.
Opóźnienie sygnału do 1 milisekundy.
90% zmniejszenia zużycia energii w sieci.

Zobacz jeszcze:

Ranking internetu LTE bez limitu

Najlepszy internet stacjonarny

Jak przyspieszyć swój internet?

Obejrzyj film na YouTube by dowiedzieć się więcej o technologii 5G

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

4 komentarze do wpisu „Technologia 5G – Co to jest, kiedy wejdzie. Wszystko co powinieneś wiedzieć”

  1. Czy tylko mnie śmieszy Play, który uważa, że ich 5G ready ma cokolwiek wspólnego z technologią 5G? 😛 Są przekomiczni podpisując zwykłe 4G łatką 5G ready.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz